Close

Sizden Gelenler

Okan VATANSEVER

University American Collage of Skopje / Makedonya-Üsküp
5. Ve 6. Dönem (3.Sınıf Güz+Bahar)

Öncelikle Erasmus haraketliliğine katılmak isteyen öğrenci arkadaşlarımın hedeflerinin neler olduğunu belirledikten sonra kendilerine bir plan çizmeleri gerekecektir. Bu hedefler, mevcut yabancı dili geliştirip üstüne bir dil eklemek, Avrupa’yı boş vakitlerinde gezebilmek ve bunlar gibi bir sürü kendini geliştirme imkânı sağlayan hedefler olabilir. Erasmus hakkında Batı Avrupa ülkelerine gitmiş olan arkadaşlarımın tavsiyelerini okuyacaksınızdır, fakat bazı maddi veya farklı sebeplerden dolayı Batı Avrupa ülkelerinde değil de Doğu Avrupa ülkelerinde Erasmus yapma fikri oluşabiliyor. Kendi okulumdan bahsedecek olursam, kesinlikle İngilizce seviyenizi geliştirmek için size katkısı olacaktır. Konaklama ve yeme-içme konusunda Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden birisi Makedonya’dır. Bu yüzden ilk tercihi uygun koşullara haraketliliğe katılamak olan birisi için iyi bir tercih olabilir. İkincisi ise eğer ki tatillerinizde veya haftasonlarında Avrupa’nın diğer ülkelerini görmek istiyorsanız Makedonya’dan birçok ülkeye gidiş-dönüş çok uygun fiyatlara uçuşlar olabiliyor. Tüm arkadaşlarıma başarılar dilerim ve detaylı bilgi almak isteyen arkadaşlarım olursa bana ulaşabilirler.

Tacetdin SEVDİM

Lublin University of Technology / Polonya-Lublin
3. Ve 4. Dönem (2.Sınıf Güz+Bahar)

Makine Mühendisliği Öğrencisi

2016-2017 eğitim öğretim yılını Erasmus Programı kapsamında Lublin Politechnika (Polonya) da okumuş ve Avrupa'da 16 ülke - 7 bin km'si otostopla-  gezmiş biri olarak herkese erasmus programına gitmeyi tavsiye ederim. Yurtdışında geçirdiğim 10 ay boyunca, gezerek çok şey öğrenildiği gibi okuyarak öğrendiklerimizi de pekiştirdiğini anladım.Ayrıca belirtmek isterim ki yeni kültürleri keşfetmenin en etkili yolu olan "yerel insanlar ile tanışmak ve vakit geçirmek" için Couchsurfing gibi uygulamaları kullanmak kolaylık sağlayacaktır.

Son olarak, Erasmusa gitmeden önce araştırma yapmak ya da okulumuza Erasmus Programi dahilinde gelen arkadaşlarımıza yardımcı olmak için okulumuzun Erasmus+ Kulübü ile irtibata geçebilirsiniz.

     

Işılay YILMAZ

Mimarlık Bölümü Mezunu

2015 Eylül Ayı ile 2016 Temmuz arasında Erasmus Programına katıldım. İki  dönem boyunca eğitimime  University of Naples Federico II'da devam ettim. Mimarlık öğrencisi olarak orada 3. sınıfımı okudum. Federico II üniversitesi Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biridir. Okulun kendine has bir üslubunun yanında İtalyan kültürünü de  Erasmus programı sayesinde deneyimlediğim için çok mutluyum. Erasmus programı kendi sınırlarınızı keşfetmenizde çok faydalı olacaktır. Ayrıca mimarlık gibi sanatla iç içe olan bir bölüm için İtalya bulunmaz bir fırsat. Hem kişisel hem de mesleki anlamda, kendinizi geliştirmek için büyük bir fırsat. İmkânınız varsa katılmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.