Close

UZEM Hakkında

UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ-UZEM

Altınbaş Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi internet tabanlı uzaktan eğitim yöntemiyle yürütülen ön lisans, lisans tamamlama, lisans ve yüksek lisans programları ile kurs, seminer ve sertifika programlarını gerçekleştirmek üzere kuruluşunu 2015 yılında tamamladı.

Üniversitemizde örgün eğitime kayıtlı öğrencilerin ortak dersleri, 2016 yılından beri Uzaktan Eğitim yöntemi ile online olarak yürütülüyor. Öğrenciler ders saatinde internet tabanlı sistemleri kullanarak kendilerine ait şifreleri ile sanal sınıflarına giriş yapabiliyor, eğitmenin canlı videosu ile paylaştığı ders materyalini ve beyaz tahtayı görüntüleyebiliyor ve ders sırasında eğitmenlerine sorular sorabiliyorlar.

2016-2017 Güz Döneminde 33 şubede 13 farklı eğitmen ile 13 farklı içerikli ortak ders uzaktan eğitim yöntemi ile yürütüldü. Güz Döneminde uzaktan eğitim ile yürütülen derslere tanımlı toplam 4.030 öğrencimiz ile faaliyetimizi sürdürdük.

2016-2017 Bahar Döneminde 34 şubede 12 farklı eğitmen ile 15 farklı içerikli ders uzaktan eğitim yöntemi ile yürütüldü. Bahar Döneminde uzaktan eğitim ile yürütülen derslere tanımlı toplam 4.541 öğrencimiz ile faaliyetimizi sürdürdük.

2017-2018 Akademik dönem ile birlikte 3 uzaktan eğitim ön lisans programımız ile 1 uzaktan eğitim yüksek lisans programımız öğrencileri ile yerleşke sınırı olmaksızın online eğitimi yürütecek. Bilgisayar Programcılığı, Dış Ticaret, Sağlık Kurumları İşletmeciliği uzaktan eğitim ön lisans programı, Uzaktan Eğitim İşletme (Türkçe/Tezsiz) programı (e-mba) ile öğrencilerimiz bulundukları yerden, canlı ders saatinde sanal sınıf ortamlarında eğitmen ve sınıf arkadaşları ile bir araya gelebilirler. Canlı ders saatini kaçırmaları veya dersi tekrar izlemek istemeleri halinde de dönem boyunca kendi şifreleri ile istedikleri zaman ders video ve ders materyallerine erişim sağlayabilirler.

2017-2018 Akademik dönem ile birlikte, üniversitemiz içinde geliştirdiğimiz yenilik sayesinde pilot seçilen 2 fakültemizde Flipped Learning sistemine geçilmesi planlanıyor. Bu sistem ile örgün ders saatinden önce dersin teorisi uzaktan eğitim sistemine video ve materyal olarak dersin eğitmeni tarafından yüklenecek ve öğrencilerle örgün ders saatinde bir araya geldiklerinde teoriyi önceden sistemden öğrenen öğrenci ile pratik/uygulama üzerinden dersler yürütülecekler.

Uzaktan Eğitimin yürürlükte olan mevzuatına göre, Ara Sınavlar; istenildiği takdirde gözetimsiz elektronik ortamda; dönem sonu sınavları ile bütünleme sınavlarının gözetimli olarak canlı veya elektronik ortamda yapılması esas. Bu sınavların nerede ve ne şekilde yapılacağı ile temel olarak belirlenen sınavlara ek olarak sözlü sınav, performans, proje, tez ve portfolyo gibi ölçme değerlendirme yöntemlerinden hangilerinin uygulanacağına, öğretim sürdüren ilgili birimin önerisi üzerine senato tarafından karar verilir. Gözetimsiz yapılan ölçme değerlendirme etkinliklerinin genel başarıya etkisi, uzaktan eğitimde %20’den fazla olamamakta.

Uzaktan Eğitim Merkezi, üniversitemizin Mahmutbey yerleşkesinde A blok 9. katta faaliyetini sürdürüyor.  (http://uzem.altinbas.edu.tr/ )